среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na plot i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ogrodzenia z PCV na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie plastykowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz plot z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachetek buduje się z skał różnorodnego obrysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród odłamków o nietypowych kształtach, trzeba je adekwatnie dobierać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenie z Winylu należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий