понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą również za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenie z plastiku z Krosna buduje się w nasłonecznionych elementach, w których w mgnieniu oka rosną oraz silnie się zagęszczają. Dużo wdzięku maja również takie rosnące ploty, jakie wiodą przez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także bujnie kwitną, ale chcą tez sporo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku z Nysy mogą być niezwykle smukłe, chociaż należny je regularnie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot komponuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy wiele miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий